Ստեփանավան մասնաճյուղի բացումը - 7-ը հոկտեմբերի, 2011
Հոկտեմբերի 7-ին Ստեփանավան քաղաքի Սուրբ Նշանի 12բ հասցեում իր դռները բացեց ՖԻՆՔԱ Ունիվերսալ վարկային կազմակերպության «Ստեփանավանի» մասնաճյուղը: Վերջինս ՖԻՆՔԱ ՈւՎԿ ՓԲԸ արդեն 15-րդ նորաբաց մասնաճյուղն է` վերանորոգված, հագեցած նոր տեխնիկայով և սարքավորումներով:
Մասնաճյուղը փորձելու է օժանդակել մայրաքաղաքից հեռու գտնվող և աղետի սոցիալ-տնտեսական հետևանքները դեռևս լիովին չհաղթահարած այս շրջանի տնտեսական աշխուժացմանը` նպաստելով փոքր ու միջին բիզնեսի զարգացմանը, բնակչության կենսամակարդակի բարձրացմանը:
Բացման արարողությանը ներկա էին պատվավոր հյուրեր տեղական ինքնակառավարման մարմիններից, «ՖԻՆՔԱ» ՈՒՎԿ ՓԲԸ գլխամասային գրասենյակից և մասնաճյուղերից: Արարողությանը հաջորդեց մամլո ասուլիսը, որին հրավիրված տեղական և տարբեր հեռուստաալիքներին, լրատվական գործակալություններին հարցազրույց տվեցին ՖԻՆՔԱ ՈՒՎԿ ՓԲԸ Գլխավոր տնօրենը և այլ ղեկավարներ:

Stepanavan Branch opening on October 7 of 2011
On October 7, “Stepanavan” Branch of FINCA UCO CJSC welcomed its clients for the first time at 12b Surb Nshan str. of Stepanavan city. The latter is the 15th newly opened branch of FINCA UCO CJSC, which is renovated and equipped with modern technologies and equipment.
The objective of the branch is to assist in reviving of economic activity in the region through developing of small and medium business and consequently increasing standards of life of the population, which is located at a great distance from the capital and has not yet overcome the impact of natural disaster that had tremendous adverse impact on social-economic condition of the region.
Many honorable guests from local self-governing bodies, FINCA UCO CJSC Head Office and Branches were present at the ceremony of opening. The Ceremony was followed by press conference in which local and various TV channels participated. FINCA UCO CJSC General Director and other executive level officials were interviewed by news agencies.